Leczenie Anoreksji

Czym jest anoreksja?

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny to poważne zaburzenie odżywiania mogące stanowić realne zagrożenie życia.

Początek choroby nigdy nie jest jasny i jednoznaczny do stwierdzenia. Niepokojące objawy to nagłe i obsesyjne skupienie na redukcji masy ciała, podporządkowanie temu całego swojego życia. Obsesyjne liczenie kalorii, eliminacja produktów spożywczych o dużej kaloryczności oraz bardzo forsujące ćwiczenia fizyczne, nieadekwatne do wcześniejszych przyzwyczajeń. Kolejne etapy to ograniczenie spożywania posiłków w towarzystwie innych osób, alienacja społeczna, zamknięcie się w sobie.

Dlaczego psychodietetyka?

Leczenie anoreksji to długotrwały proces, w którym udział powinna wziąć rodzina chorego.

Takie leczenie systemowe jest najlepszym wyborem, gdyż podłoże choroby często jest właśnie zawarte w relacjach z bliskimi. Kompleksowe podejście do leczenia anoreksji obejmuje: wsparcie psychiatry, psychologa oraz psychodietetyka. W sytuacjach bardzo niskiej masy ciała, gdy realne jest zagrożenie życia, konieczna jest czasowa hospitalizacja, by ustabilizować sytuację zdrowotną chorego.
Wsparcie psychodietetyczne to kluczowy element zdrowienia. Praca w gabinecie psychodietetyka umożliwia monitorowanie postępów związanych z powrotem do prawidłowych nawyków żywieniowych, nie zapominając, iż jest to proces silnie związany z aktualnym stanem zdrowia. Dlatego samo wsparcie dietetyczne to za mało, konieczne jest zwrócenie się w stronę zmiany w sposobie myślenia.

Dlaczego Paleta Diet?

  • Kompleksowa opieka psychodietetyczna,
  • Indywidualna praca z pacjentem,
  • Wsparcie chorego oraz jego bliskich,
  • Praktyczne zadania pozwalające krok po korku poznać i oswoić mechanizmy choroby,
  • Współpraca z gabinetami terapeutycznymi,
  • Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem w modelu psychodietetycznym
  • Współpraca oparta na szacunku, empatii i zrozumieniu złożonego problemu
Jak pracujemy?

Współpracę w gabinecie Palety Diet zaczynamy od diagnozy: szczegółowego wywiadu zdrowotnego, żywieniowego oraz analizy psychologicznych aspektów choroby. Kiedy pacjentem jest osoba niepełnoletnia, wywiad obejmuje również rodziców chorego. To bardzo ważny moment, w którym psychodietetyk poznaje bieżącą sytuację, przebieg choroby, dotychczasowy sposób leczenia. Również wtedy ustalamy cele żywieniowe oraz terapeutyczne.

Podczas kolejnych spotkań odbywających się dwa razy w miesiącu analizujemy wszystkie bieżące oraz przeszłe trudności z dietą, ich realne skutki dla życia pacjenta oraz konsekwencje zdrowotne. Ustalamy również plan pracy na kolejne tygodnie. Pracujemy metodą małych kroków, wiedząc, iż terapia w zaburzeniach odżywiania to proces długofalowy.