Leczenie Bulimii

Czym jest bulimia?

Bulimia, czyli inaczej żarłoczność psychiczna to przewlekła choroba mająca charakter zaburzeń odżywiania.

W jej przebiegu występują epizody nadmiernego objadania się, po których występują zachowania mające na celu redukcję wagi (prowokowanie wymiotów, restrykcyjne diety, środki przeczyszczające, nadmierne ćwiczenia fizyczne). Bulimia wiąże się z brakiem kontroli dotyczącym jedzenia, gdyż podczas napadu chory może spożyć nawet kilka tysięcy kilokalorii w ciągu kilkudziesięciu minut. Konsekwencją jest poczucie wstydu, chęć pozbycia się spożytego jedzenia i zmniejszenia wagi. Taki schemat: kompulsywne jedzenie – oczyszczanie może pojawiać się nawet kilka razy w przeciągu tygodnia.

Bulimia to bardzo podstępna choroba, gdyż pacjent bardzo długo świadomie lub nie, może ją ukrywać, gdyż nie daje od razu żadnych szczególnych objawów. Chory ma zwykle prawidłową masę ciała, pomiędzy napadami może prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego jest ona często diagnozowana po długim czasie od wystąpienia objawów.

U osób chorych na bulimię da się zauważyć oprócz napadów objadania duże skupienie na wyglądzie – ich samoocena uzależniona jest od tego jak wyglądają oraz jaka jest ich waga.

Dlaczego Paleta Diet?

  • Wsparcie doświadczonego psychodietetyka,
  • Indywidualne podejście do pacjenta,
  • Otoczenie opieką nie tylko chorego, lecz również jego bliskich,
  • Regularne spotkania pozwalające poznać i oswoić mechanizmy choroby,
  • Współpraca z terapeutami,
  • Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem w modelu psychodietetycznym
  • Współpraca oparta na szacunku, empatii i zrozumieniu złożonego problemu

Założycielem Palety Diet oraz mentorem zespołu jest dr Patrycja Kłósek dietetyk kliniczny i psychodietetyk z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentem. Doktor nauk o zdrowiu, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu SWPS. Autorka publikacji i badań z zakresu leczenia otyłości oraz psychodietetyki. Cały nasz zespół jest kadrą dydaktyczną Akademii Humanitas w Sosnowcu.

Dlaczego psychodietetyka

Bulimia to złożone zaburzenie odżywiania, które powinno być poddane kompleksowej terapii psychiatry, terapeuty oraz psychodietetyka. Samo tylko skupienie na prawidłowej diecie, pomijając aspekt emocjonalny to zbyt mało. W związku z tym, że u podłoża tej choroby leżą przyczyny emocjonalne, to na nich należy skupić swoje działania, łącząc je ze świadomym wprowadzaniem zmian w stylu jedzenia. Takie możliwości daje kompleksowe wsparcie psychodietetyka w gabinetach Palety Diet.

Jak pracujemy?

Współpracę z pacjentem chorym na bulimię zaczynamy od szczegółowego wywiadu zdrowotnego, żywieniowego oraz poznajemy czynniki wyzwalające chorobę. Kiedy pacjentem jest osoba niepełnoletnia, wywiad obejmuje również rodziców chorego. Podczas tego spotkania poznajemy aktualną sytuację chorego: jego problemy, dolegliwości, relacje z bliskimi, gotowość do zmiany czy dotychczasowe leczenie. To również moment gdy omawiamy model współpracy i ustalamy cele terapeutyczne oraz żywieniowe.

Podczas kolejnych spotkań odbywających się co dwa tygodnie ustalamy małe kroki działania, analizujemy bieżące wydarzenia i trudne sytuacje. Poszukujemy czynników wyzwalających napad, próbujemy dokonać zmiany w myśleniu dotyczących swojego ciała. Szukamy alternatyw dla jedzenia, będącego metodą na rozładowanie nagromadzonego napięcia.