Leczenie Bulimii
Czym jest bulimia?
Bulimia, czyli inaczej żarłoczność psychiczna to przewlekła choroba mająca charakter zaburzeń odżywiania.
Bulimia to bardzo podstępna choroba, gdyż pacjent bardzo długo świadomie lub nie, może ją ukrywać, gdyż nie daje od razu żadnych szczególnych objawów. Chory ma zwykle prawidłową masę ciała, pomiędzy napadami może prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego jest ona często diagnozowana po długim czasie od wystąpienia objawów.
U osób chorych na bulimię da się zauważyć oprócz napadów objadania duże skupienie na wyglądzie – ich samoocena uzależniona jest od tego jak wyglądają oraz jaka jest ich waga.
Dlaczego Paleta Diet?
- Wsparcie doświadczonego psychodietetyka,
- Indywidualne podejście do pacjenta,
- Otoczenie opieką nie tylko chorego, lecz również jego bliskich,
- Regularne spotkania pozwalające poznać i oswoić mechanizmy choroby,
- Współpraca z terapeutami,
- Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem w modelu psychodietetycznym
- Współpraca oparta na szacunku, empatii i zrozumieniu złożonego problemu
Założycielem Palety Diet oraz mentorem zespołu jest dr Patrycja Kłósek dietetyk kliniczny i psychodietetyk z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentem. Doktor nauk o zdrowiu, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu SWPS. Autorka publikacji i badań z zakresu leczenia otyłości oraz psychodietetyki. Cały nasz zespół jest kadrą dydaktyczną Akademii Humanitas w Sosnowcu.
Dlaczego psychodietetyka
Bulimia to złożone zaburzenie odżywiania, które powinno być poddane kompleksowej terapii psychiatry, terapeuty oraz psychodietetyka. Samo tylko skupienie na prawidłowej diecie, pomijając aspekt emocjonalny to zbyt mało. W związku z tym, że u podłoża tej choroby leżą przyczyny emocjonalne, to na nich należy skupić swoje działania, łącząc je ze świadomym wprowadzaniem zmian w stylu jedzenia. Takie możliwości daje kompleksowe wsparcie psychodietetyka w gabinetach Palety Diet.
Współpracę z pacjentem chorym na bulimię zaczynamy od szczegółowego wywiadu zdrowotnego, żywieniowego oraz poznajemy czynniki wyzwalające chorobę. Kiedy pacjentem jest osoba niepełnoletnia, wywiad obejmuje również rodziców chorego. Podczas tego spotkania poznajemy aktualną sytuację chorego: jego problemy, dolegliwości, relacje z bliskimi, gotowość do zmiany czy dotychczasowe leczenie. To również moment gdy omawiamy model współpracy i ustalamy cele terapeutyczne oraz żywieniowe.
Podczas kolejnych spotkań odbywających się co dwa tygodnie ustalamy małe kroki działania, analizujemy bieżące wydarzenia i trudne sytuacje. Poszukujemy czynników wyzwalających napad, próbujemy dokonać zmiany w myśleniu dotyczących swojego ciała. Szukamy alternatyw dla jedzenia, będącego metodą na rozładowanie nagromadzonego napięcia.