Jak szanować swoje ciało?

2023-09-14 | Blog, mgr Marta Stańczyk

Ciało jest nieodłącznym elementem nas samych. Każdego dnia pozwala nam na realizację wielu zadań. W dzisiejszym świecie większość z nas jest zabiegana, zajęta, zestresowana, spóźniona, zmęczona… Ilość obowiązków, którą prowadzony przez nas tryb życia narzuca na nasze ciało sprawia, że jego „zasoby” się wyczerpują.

Jak często łapiemy się na tym, że od kilku godzin nic nie jedliśmy, więc „w biegu” łapiemy byle jaką przekąskę?
Jak często wieczorne obowiązki sprawiają, że włączając budzik widzimy na wyświetlaczu, że zostało nam zaledwie 5 godzin snu?
Jak często dbając o bliskich, zrzucamy samych siebie na ostatni plan, a gdy już postanowimy poświęcić kilka minut na odpoczynek, zaczynamy mieć swego rodzaju wyrzuty sumienia, że pozwoliliśmy sobie na chwilę przerwy?

Zbyt duże tempo życia i tendencja do dbania o wszystko i wszystkich wokoło wcale nie ułatwia zadania naszemu ciału. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz postawiłeś siebie na pierwszym miejscu? Kiedy odpuściłeś wykonanie czegoś, żeby chwilkę odpocząć?

Poznaj 6 zasad jak szanować swoje ciało:
1. Odpoczywaj, gdy czujesz zmęczenie – brzmi jak oczywistość, ale bardzo często o tym zapominamy lub nie dopuszczamy do świadomości zmęczenia. Pamiętaj, że odpoczynek to też czynność. To ładowanie baterii, regeneracja. Jest to proces niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Daj sobie do tego prawo i z niego korzystaj!

2. Jedz, gdy jesteś głodny – nie głodź się, ani nie przejadaj się. Słuchaj swojego organizmu. Jeśli daje Ci znać, że jest głodny – uzupełnij energię. Jeśli mówi Ci że jesteś pojedzony – zakończ posiłek.

3. Ubieraj się wygodnie – dzisiejsze podążanie za modą, powoduje że nieraz kupujemy ubrania, które w rzeczywistości w ogóle do nas nie pasują. Pamiętaj, że to ubrania mają być dopasowane do Ciebie, a nie Ty do nich! Ubieraj to w czym czujesz się komfortowo i wygodnie. Takie postępowanie poprawi Twoją pewność siebie i wprawi Cię w lepszy nastrój.

4. Nie myśl o sobie negatywnie – skup się na swoich zaletach. Ciągłe negatywne myśli na temat swojego ciała i/lub zachowania w niczym nie pomagają. Nie dołuj się tym. Skup się na swoich zaletach. Myśl pozytywnie i dostrzegaj drobne sukcesy.

5. Uprawiaj taką aktywność fizyczną jaka sprawi Ci przyjemność – nie każdy musi chodzić na siłownię, biegać lub jeździć na rowerze. Znajdź swoją własną formę ruchu, która sprawi Ci radość i satysfakcję. Tylko w ten sposób nie będziesz musiał się do tego zmuszać.

6. Otaczaj się pozytywną energią – to w jakim otoczeniu przebywasz ma na Ciebie ogromny wpływ. Jeśli przebywasz w towarzystwie pesymistów – sam zaczynasz widzieć świat w ciemnych barwach. Jeśli przebywasz w pomieszczeniach, które Cię przytłaczają – tracisz dobry nastrój. Staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi i unikać miejsc, które Cię dołują.