Czy moje dziecko jest niejadkiem? Czy to już ARFID?

2023-07-14 | Blog, dr n. o zdr. Patrycja Kłósek

Czy to brzmi znajomo? Jako niemowlę Twoje dziecko jadło wszystko. Uwielbiało nawet łososia i brokuły! Nagle jego podniebienie stało się znacznie bardziej wybredne i Twoje dziecko zaczęło odrzucać pokarmy, które kiedyś lubiło?

Wtedy zacząłeś się martwić.

Tak to… szalenie frustrujące, gdy twoje dziecko nagle odmawia zielonych warzyw lub nalega na polewanie wszystkiego keczupem.
Wybredne jedzenie jest uważane za normalną i tymczasową część rozwoju dziecka- neofobia żywieniowa. Świat po prostu staje się dla dziecka bardziej atrakcyjny niż jedzenie samo w sobie.
Ale w niektórych przypadkach nie jest to normalne i nie jest tymczasowe. Drastyczne ograniczenie posiłków może wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka.

Często zdarza się, że małe dzieci zaczynają preferować nijakie pokarmy, odrzucają pokarmy, które kiedyś lubiły lub wahają się przed próbowaniem nowych pokarmów.
Ale co się stanie, gdy zauważysz, że te nawyki osiągają skrajność?

Twój lekarz zignorował to normalnie, ale „wybredność” Twojego dziecka wydaje się być inna niż jego przyjaciół i zaczynasz się martwić wybrednym jedzeniem.

Oto 5 oznak, że jedzenie Twojego dziecka może być czymś więcej niż wybrednym jedzeniem:

Twoje dziecko je ograniczoną liczbę pokarmów

Częstym pierwszym objawem wybrednego jedzenia jest odrzucenie jedzenia. Podniebienie dziecka staje się bardziej wybredne lub zaczyna demonstrować swoją autonomię, mówiąc „nie”. Nie oczekuje się, że dziecko zaakceptuje i będzie cieszyć się każdym prezentowanym mu jedzeniem. Ale dzieci nadal powinny czuć się komfortowo, jedząc szereg różnych produktów spożywczych.
Dziecko jedzące tylko garść pokarmów może być oznaką czegoś więcej niż wybrednego jedzenia.

Odrzuca całe grupy żywności

To nie jest typowe dla dziecka, aby unikać jedzenia całych grup żywności (na przykład nie jeść ŻADNYCH warzyw lub ŻADNEGO białka). Wiele razy dzieci mogą preferować określone owoce lub prosić o makaron o określonym kształcie przez siedem dni w tygodniu. Ale dziecko, które może jeść tylko te produkty i nie lubi jedzenia z każdej grupy żywności, może być kimś więcej niż wybrednym dzieckiem.

Strach lub niepokój związany z jedzeniem nowych pokarmów

Wahanie lub odmowa spróbowania nowych pokarmów jest powszechna u małych dzieci i jest charakterystyczną oznaką typowej neofobii żywieniowej. Lęk lub strach to inna historia, może świadczyć o zaburzeniu odżywiania typu ARFID. Jeśli Twoje dziecko od jakiegoś czasu nie próbowało nowego jedzenia lub jest zdenerwowane perspektywą spróbowania nowego jedzenia, może to być coś więcej niż wybredne zachowanie, postawa. Inną oznaką czegoś więcej niż wybrednego jedzenia jest to, że dziecko woli jeść samo lub martwi się jedzeniem w nieznanym środowisku, takim jak restauracja lub przyjęcie urodzinowe.

Ogranicza żywność na podstawie tekstury, wyglądu i/lub innych cech

Wszyscy mamy swoje preferencje – to jest w porządku i całkowicie normalne. Jednak ograniczanie żywności tylko do tych, które mają określoną teksturę, wygląd lub smak (na przykład spożywanie tylko miękkich, neutralnych kolorów, takich jak naleśniki, banany i jogurt) nie jest typowe i może wskazywać na trudności w przetwarzaniu sensorycznym lub trudności z motoryką jamy ustnej kojarzy się z czymś więcej niż wybrednym jedzeniem.

Sztywne preferencje dotyczące marki, przygotowania itp.

Preferencje żywieniowe to jedno. Wymóg to co innego. Oznaką czegoś więcej niż wybrednego jedzenia jest sytuacja, w której dziecko w ogóle nie je jedzenia, ale je tylko określoną odmianę. Na przykład wielu wybrednych smakoszy może pokochać makaron z serem. Bardziej wybredny zjadacz może jeść tylko określoną markę, kształt i smak sera makaronowego. Podobnie, oznaki czegoś więcej niż typowego wybrednego jedzenia obejmują sztywność związaną z rodzajem używanego talerza, porą dnia lub tym, kto je przygotowuje.

Żaden z tych znaków nie gwarantuje, że to, przez co przechodzi Twoje dziecko, nie jest tylko fazą. Jeśli coś Cię niepokoi, zawsze dobrze jest porozmawiać o wszelkich wątpliwościach z pediatrą lub rozpocząć pracę nad krokami, które pomogą wyjątkowo wybrednym smakoszom poczuć się bardziej komfortowo podczas próbowania nowych pokarmów.

Co zrobić, jeśli myślisz, że masz do czynienia z czymś więcej niż wybrednym jedzeniem

  1. Nie obwiniaj siebie. Ekstremalnie wybredne jedzenie nie jest winą rodziców. Zamiast czuć się winnym, wybierz pomoc, której potrzebuje Twoje dziecko.
  2. Uzyskaj pomoc. Jeśli się martwisz, jeśli pory posiłków są stresujące, jeśli jedzenie Twojego dziecka wydaje się pogarszać lub jeśli traci na wadze, poproś o pomoc, porozmawiajmy. Współpracuję z rodzicami wyjątkowo wybrednych smakoszy, aby pomóc ich dzieciom w nauce wygodnego i pewnego próbowania nowych potraw. Umów się na wizytę do psychodietetyka Palety Diet, jesteśmy w Małopolsce i na Śląsku. W Palecie Diet leczymy zarówno neofobię żywieniową jak i ARFID.