Jedzenie intuicyjne.

2023-07-22 | Blog, dr n. o zdr. Patrycja Kłósek

Jednym z naszych 6 filarów zdrowia i dobrego samopoczucia jest uważność. Uważność może wydawać się „modnym słowem” lub gorącym tematem bez prawdziwej, jasnej definicji… Zacznijmy więc od zdefiniowania, co mamy na myśli, mówiąc o uważności?

Uważność – bycie obecnym i świadomym aktualnej chwili i wszelkich decyzji, które podejmujesz w tym czasie. Czyniąc to ze spokojnym stanem umysłu; bycie w zgodzie z tym, co myślisz, czujesz i chcesz w danym momencie. Uważność jest nierozłączna z „wglądem w siebie” czyli odczuwaniem swoich emocji, stanów i potrzeb. Na to wszystko musimy poświęcić czas.

Uważność nie musi ograniczać się wyłącznie do jogi lub medytacji (w rzeczywistości moglibyśmy argumentować, że zdecydowanie nie powinna!), ale umiejętność tę można zdecydowanie doskonalić w ten sposób. Skupiamy się szczególnie na uważności, jeśli chodzi o jedzenie i wybory żywieniowe, ponieważ cóż, po prostu to robimy… ale jest to umiejętność, która będzie służyć każdemu aspektowi Twojego życia!

Uważne jedzenie może wyglądać na kilka różnych sposobów:

teraz głodny? A może to tylko zwyczaj, żeby w tym czasie coś zjeść? lub „na co właściwie jestem teraz głodny?” wolne od samosądu lub osądu ze strony innych.

Weź kilka głębokich oddechów, wypij szklankę wody i ponownie oceń, czy jesteś głodny / spragniony, a może czujesz się zestresowany / przytłoczony i szukasz pocieszenia lub rozrywki.

Przygotowanie posiłku lub przekąski dokładnie tego, czego potrzebuje twoje ciało. Może to pizza, a może sałatka – jedno lub oba są całkowicie DOBRE!

„Diety” zawodzą, ponieważ są restrykcyjne i automatyczne – nie pozwalają nam kwestionować siebie i naszych ciał oraz nie dają nam szansy na uszanowanie tych zachcianek i potrzeb. Gdybyśmy mogli zwolnić, zastanowić się przez chwilę do wewnątrz i zareagować celowo (jedzeniem, słowami, czynami), mielibyśmy głębszy związek z sobą i naszym związkiem z jedzeniem.

Jeśli chcesz zacząć być bardziej uważny i celowy każdego dnia, zacznij od małych kroków i buduj. Zanim wstaniesz z łóżka, połóż się na chwilę i zadaj sobie pytanie „jak się dzisiaj czuję?” i jakakolwiek jest odpowiedź, jest OK. Kiedy ubierasz się na cały dzień, pozwól sobie wybrać coś, co sprawi, że się uśmiechniesz i poczujesz się dobrze. Kiedy idziesz zrobić sobie drinka lub coś do jedzenia, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie, czy naprawdę jesteś głodny, a jeśli tak, to co brzmi dobrze? Idź na spacer po pracy i po prostu pozwól myślom wędrować! Dostrojenie się do wewnętrznego dialogu i budowanie zaufania do siebie przyniesie ci zaszczyt w każdym aspekcie twojego życia.

Zrób sobie test uważnego jedzenia i odpowiedź na pytania:
  1. Dlaczego jesz? Bo jesteś głodna/y? Zestresowana/y? Zmęczona/y?
  2. Kiedy jesz? Jak często? Czy wtedy czujesz głód?
  3. Co jesz? Zadaj sobie to pytanie zanim przygotujesz posiłek
  4. Jak jesz? Zastanów się i zaplanuj gdzie będziesz jadł
  5. Ile jem? Tylko tyle nałóż sobie na talerz
  6. Jak spożytkujesz swoją energię? Czy poprzez aktywność fizyczną, czy raczej przed TV?