Odchudzanie dziecka, na co zwrócić szczególną uwagę.

2023-08-17 | Blog, dr n. o zdr. Patrycja Kłósek

Do gabinetów dietetycznych po specjalistyczną pomoc coraz częściej trafiają młodzi pacjenci, mający problem z nadmierną masą ciała. Według statystyk nawet 1/5 dzieci w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Stanowi to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. Zwiększona masa ciała w wieku dziecięcym zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia, a nawet choroby nowotworowe.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że nawyki żywieniowe przekazywane dzieciom już w okresie wczesnego dzieciństwa, mają ogromny wpływ na ich rozwój i zdrowie na każdym etapie dalszego życia.

Głównymi przyczynami tak częstego występowania nadwagi i otyłości u dzieci jest niska aktywność fizyczna oraz bardzo łatwy dostęp do wysokoprzetworzonej, bogatej w cukry proste żywności. Przekłada się to niestety na zaburzenie równowagi między dostarczaną, a wydatkowaną energią co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała.

Kluczowym elementem walki z problemem nadwagi i otyłości u dzieci jest edukacja żywieniowa zarówno dzieci jak i ich rodziców. Stosując podstawowe zasady zdrowego odżywiania znacząco zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się nadmiernej masy ciała u naszych dzieci, a także szanse na jej pojawienie się w dorosłym życiu.

Przychodząc z dzieckiem do gabinetu psychodietetycznego, rodzice dają sobie szansę na pozytywną zmianę w życiu całej rodziny. Rzadko zdarza się, że dziecko samo zauważa problem, a nawet jeśli widzi że coś jest nie tak, nieczęsto mówi o tym głośno. Dlatego tak ważne jest, aby to właśnie rodzic zwrócił uwagę na pojawiającą się nadwagę u swojego dziecka. Im wcześniej zwróci się po pomoc do specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo szybkiego poradzenia sobie z problemem.

Podstawą efektywnego odchudzania dzieci i młodzieży jest znalezienie przyczyn wystąpienia nadmiernej masy ciała.

Podczas obszernego wywiadu żywieniowego i rozmowy pozwalającej na przeanalizowanie dotychczasowych nawyków związanych z odżywianiem i spędzaniem wolnego czasu, dziecko wspólnie z dietetykiem jest w stanie dostrzec popełniane błędy i ustalić satysfakcjonującą drogę do redukcji masy ciała. Podczas pracy nad zrzucaniem zbędnych kilogramów u najmłodszych pacjentów najważniejsze jest elastyczne podejście i stawianie małych, osiągalnych celów, które dziecko będzie realizowało krok po kroku. Takie metody minimalizują prawdopodobieństwo pojawienia się niechęci do dalszego odchudzania i zmiany sposobu odżywiania.

Należy pamiętać, że często nawet dorośli czują opór przed wprowadzaniem zmian, więc praca nad modyfikacją nawyków żywieniowych u dziecka, jest procesem, który rodzic musi wspierać na każdym etapie. Podejście psychodietetyczne pozwala nie tylko na poznanie praktycznych narzędzi, które pomogą w uporaniu się z nadmierną masą ciała dziecka, ale także wpłynie na pozytywną zmianę w myśleniu i podejściu do jedzenia, co zaowocuje wprowadzeniem trwałych zmian w nawykach żywieniowych dziecka.