Szminka i puder czyli o kobiecości…

2023-07-03 | Blog, dr n. o zdr. Patrycja Kłósek

Często słyszę od swoich pacjentek „chcę być szczupła, chcę dobrze wyglądać, przestać w końcu wstydzić się swojego ciała ale nie mam czasu na gotowanie i dietę”. Zawsze wtedy zastanawiam się na co tak właściwie w życiu mamy czas i co jest dla nas ważne, czy chcemy być szczupłe i zdrowe tak naprawdę czy to jest nasze szczere marzenie czy tylko fajnie by było gdyby to nam się gdzieś po drodze w życiu przydarzyło bez konieczności zaangażowania się w sprawę, bez konieczności robienia czegokolwiek.
Czasami pytam kobiety odchudzające się w Palecie Diet o to ile raz w życiu wyszły z domu do pracy beż makijażu, jestem zszokowana tym, że wiele z nich odpowiada mi, że nigdy.

Mówią mi, że źle czuły by się przez cały dzień, byłyby skrępowane, mówią, że makijaż i fryzura to podstawa u każdej zadbanej kobiety. Dziwi mnie to, że nie czują się przez cały dzień niekomfortowo z pustym żołądkiem, często bez śniadania obiadu, wytrzymują na 5 kawach aż do powrotu z pracy by móc najeść się wieczorem do syta.

Aż nasuwa się myśl w głowie jak dbać o siebie?

Czy kilka warstw pudru i lakier do włosów warunkują piękno i dobry wygląd? A co z tym co rzeczywiście warunkuje to jak wyglądamy? Mówię tu o stanie naszej skóry, kondycji włosów, figurze, blasku w oku, sile i zdrowiu? Puder nie zakryje niewyspania, odwodnionej skóry a szminka nie namaluje szczęścia i uśmiechu na twarzy.

Mam wrażenie, że niektóre kobiety się trochę pogubiły w systemie dbania o siebie, make-up, strój, szpilki, fryzura, tona tabletek na wszystko i biegnę podbijać świat…

A tymczasem nasz organizm potrzebuje wieczorem snu zamiast serialu, skóra wody zamiast kremu, włosy prawidłowego żywienia zamiast odżywki, cellulit sportu zamiast endermologii, głowa spokoju zamiast tabletek uspokajających, dusza dobrego słowa zamiast perfum, ciało śniadania i obiadu zamiast kawy.

Żyjemy bardzo szybko zapominając o fundamentach. Diety cud, super suplementy, byle jakie jedzenie, szybkie przyjaźnie a gdzie my w tym wszystkim? Work-live balans już jest modny?
Ekspresyjność, maksymalizacja i produktywność zastąpiły zdrowie i rozsądek? Kobiety! Gdzie nasza intuicja? Kierowanie się sercem i to do samej siebie… Czas zadbać o siebie od środka, postawić na zdrowie i samopoczucie a dopiero w drugiej kolejności na wygląd. Co wybierzesz dziś i jutro rano śniadanie czy make-up? A może nic?